Rewolucja mobilna stron internetowych w Google

Google wprowadziło nowy algorytm wyszukiwarki, aby wspierać strony mobilne. Do tej pory surfowanie po mobilnym internecie na stronach absolutnie nie przystosowanych do mobile kończyło się frustracją i zdenerwowaniem użytkowników.

Strony mobilne RWD

Google zdecydował się na dosyć odważny krok, chcąc polepszyć jakość swoich wyników wyszukiwania na urządzeniach mobilnych. Narzuciło webmasterom, którzy chcą być w mobilnym indeksie wyszukiwarki, że powinni zaopatrzyć się w wersję mobilną swojej strony. Zmiana jest gruntowna – obejmuje wyniki wyszukiwania na urządzeniach mobilnych właściwie w każdym języku.

Nowy algorytm spowoduje, że strony, portale, czy e-sklepy, które nie posiadają mobilnej wersji znikną z mobilnych wyników wyszukiwania. Nie pomoże w tym wypadku nawet wysoka pozycja, którą zawdzięczaliśmy długoletniemu inwestowaniu w pozycjonowanie. W konsekwencji możemy utracić obecnych klientów, a także nie posiadać perspektywy na pozyskanie tym sposobem nowych. Według danych mGenerator.pl – „co drugi Polak jest w posiadaniu smartfona, z czego 90% właśnie z poziomu urządzeń mobilnych szuka codziennie informacji o firmach, ich produktach, ofercie czy usługach. Tylko w zeszłym miesiącu ponad 11 milionów Polaków surfowało po sieci wykorzystując do tego urządzenia mobilne.” Według badań, aż dwóch na trzech internautów zainteresowanych konkretną stroną, wchodząc na nią z urządzeń mobilnych, opuści ją jeśli nie będzie dostosowana do smartfonu czy tabletu.

Potrzeba omawianej rewolucji w kompatybilności stron www spowodowała rozwój RWD (Responsive Web Design) – tworzenia stron responsywnych. Strony responsywne ładują się szybko i umożliwiają internautom mobilnym w łatwy, i szybki sposób odnaleźć potrzebne informacje.

RWD vs. wersja mobilna strony www – czym się różnią?

RWD jest stroną elastyczną, która potrafi automatycznie dostosować się do wyświetlacza urządzenia, na którym jest przeglądana. Elastyczność ta dotyczy również wszelkich zmian i aktualizacji zawartości takiej strony.

sklep_internetowy_info

Wersja mobilna strony www to odrębna strona dostosowana tylko do przenośnych urządzeń. Przed nazwą domeny takiej witryny zazwyczaj umieszczona jest litera „m” lub oznaczenie „mobi”. Od wersji standardowej na urządzenia stacjonarne różni się wyglądem. Zawartość takiej strony jest wprowadzana niezależnie.

Nie ma większego znaczenia, jaką opcję wybierzemy. Ważne jest, aby po wejściu ze swojego telefonu lub tabletu na domena.pl otrzymać treść dostosowaną pod wybrane urządzenie.

Podsumowując – ludzie google’ujący na telefonach czy tabletach spędzają bardzo mało czasu na stronach SERP, więc dla administratorów w przypadku ruchu mobilnego podstawą i priorytetem powinno być znalezienie się na pierwszej stronie z wynikami wyszukiwania, najlepiej w topach. Zaopatrzenie się w wersję mobilną swojej strony internetowej sprawi, że pozostaniemy w mobilnym indeksie wyszukiwarki, umacniając swoją pozycję i będąc bardziej dostępnymi dla obecnych i nowych klientów.

W celu sprawdzenia, czy strona, e-sklep lub portal jest przygotowany do nowego algorytmu, wystarczy wejść na stronę www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly wpisać adres swojej testowanej strony i sprawdzić, jaki otrzymamy wynik.

 

Zadaj pytanie, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej

Zachęcamy do zadawania pytań dotyczących naszej oferty. Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 503 381 907 lub mailem: biuro@cubematic.pl

Zobacz nasze wybrane realizacje

Więcej realizacji

Szybki kontakt

Agencja Interaktywna
CubeMatic

biuro@cubematic.pl

tel. 503 381 907

Formularz