Nowe zasady map Google

Google wprowadza co róż zmiany dot. funkcjonowania ich usług i produktów. Ponieważ jej zasięg jest ogromny, wszelkie wprowadzane przez nią modyfikacje mają wpływ na całą branże i wszystkich właścicieli stron oraz sklepów internetowych.

Od teraz wymogiem jest podłączenie karty kredytowej

Od 11 czerwca 2018 roku Google wyłącza wsparcie dla bezpłatnych map wykorzystywanych przez twórców stron i aplikacji. Ci którzy do tej pory korzystali w swoich aplikacjach i na stronach WWW z Google Maps bez podpiętego klucza (klucz API otrzymujesz podczas utworzenia konta bilingowego w Google Cloud oraz podpięcie pod nie karty kredytowej) otrzymają mapy w niskiej rozdzielczości z adnotacją graficzną, iż mogą być wykorzystywane tylko do celów testowych/rozwojowych („for development purposes only”). W niektórych przypadkach mapy – nie będą generowane i zostanie zwrócony błąd Api (zamiast mapy).

Mapy osadzone bez klucza – w niskiej rozdzielczości i z ograniczeniami

Mapy osadzone (czyli tak jak w 70% użytkowników wykorzystuje mapy) pozostają na chwilę obecną bezpłatne – jednak nadal będzie wymagane posiadanie klucza API (czytaj podpiąć kartę kredytową). Zapewne w dłuższej perspektywie także należy spodziewać się naliczania opłat z tego tytułu.

Jaki będzie koszt?

Duża część wtyczek wykorzystywanych przez WordPressy jest oparta o Google Maps API – co oznacza, że w większości przypadków, korzystanie z takich map będzie płatne – zaś opłata będzie uzależniona od liczby wyświetleń Twojej strony. Opłaty dot. Google Maps naliczane są z dołu, tzn. po wygenerowaniu odpowiedniej liczby wywołań API – a ta jest uzależniona od ruchu na Twojej stronie WWW i sposobu implementacji przez Twoich programistów. Jedno wyświetlenie strony nie musi równać się jednemu wywołaniu API map – (może być ich kilka lub kilkadziesiąt) – płacisz od wywołania API.

Dlatego zwracamy uwagę aby zadbać o sprawdzenie w jaki sposób wyświetlasz mapy na swojej stronie, ponieważ zwykłe roboty sieciowe z zaimplementowaną funkcją obsługi Javascritp (praktycznie większość z nich) – mogą zwiększyć koszt utrzymania Twojej strony.

Zadaj pytanie, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej

Zachęcamy do zadawania pytań dotyczących naszej oferty. Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 503 381 907 lub mailem: biuro@cubematic.pl

Zobacz nasze wybrane realizacje

Więcej realizacji

Szybki kontakt

Agencja Interaktywna
CubeMatic

biuro@cubematic.pl

tel. 503 381 907

tel. (22) 102 17 62

Formularz